O festiwalu

Idea

 

Gdynia Design Days to festiwal o poszukiwaniu rozwiązań na aktualne wyzwania poprzez projektowanie. Kulminacją są wydarzenia oraz wystawy odbywające się w okresie letnim, ale przez cały rok działamy w obszarze designu, między innymi organizując spotkania, dyskusje, wykłady, wystawy.

W Gdynia Design Days wierzymy, że projektowanie jest narzędziem zmiany, pozwalającym stworzyć rozwiązania dobre dla ludzi i planety. Design nie jest elitarny, jest dla wszystkich, demokratyczny. Dlatego w procesy projektowe oraz dyskusje na ich temat chcemy włączać jak najwięcej osób z różnych środowisk. Pokazujemy zarówno śmiałe projekty z obszaru designu spekulatywnego, jak i realne rozwiązania i procesy, udowadniające, że projektowanie dotyczy każdego z nas. Pragniemy budować odpowiedzialność jednostki oraz solidarność społeczną, a w swoich działaniach skupiamy się na lokalności.

Jako zespół Gdynia Design Days nie boimy się autorefleksji i zmiany. Wartości, o których mówimy podczas festiwalu, staramy się wdrażać w naszej codziennej pracy. Ciągle się uczymy, popełniamy błędy i wyciągamy z nich wnioski. Chcemy, aby podczas Gdynia Design Days każdy czuł się komfortowo i zaproszony do wspólnego budowania rzeczywistości, w której żyjemy.

Hasło: 

 

Gdynia-Zdrój

Gdynia nigdy nie była uzdrowiskiem, a mogłaby być. Podczas festiwalu chcemy zaprosić do Gdyni-Zdroju, czyli uzdrowiska 2.0, odpowiadającego aktualnym potrzebom. To miejsce regeneracji dla gospodarki, planety, społeczeństwa, lokalności, ludzi i nas samych. Chcemy zredefiniować pojęcie odnowy, korzystając z jej pojemności znaczeniowej, nie odcinając się od kulturowych i historycznych skojarzeń, a przy tym odpowiadając na realne, współczesne potrzeby.

Nie przez przypadek to Gdynia ma stać się miejscem, w którym będziemy szukać odnowy. To tutaj mieszkańcy i turyści szukają równowagi i dobrej jakości życia. To miasto, które oferuje nie tylko odnowę poprzez kontakt z przyrodą (bliskość lasów, parków, morza), ale także poprzez swoją nowoczesność (smart city), która ułatwia codzienne życie.

Hasło Gdynia-Zdrój przywołując skojarzenia z uzdrowiskami, odnosi się do dbania o dobrostan – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Jednakże nie robi tego w kontekście medycznym, który wiąże się z inwazyjnym leczeniem już zaawansowanych problemów, ale poprzez poruszanie tematów związanych z zapobiegawczym działaniem oraz dbaniem o siebie. Dlatego w Gdyni-Zdrój ważna będzie dla nas rozmowa na temat naszego samopoczucia, komfortu i dyskomfortu, empatii, czy inkluzywności. To też pretekst do spojrzenia na zdrowie w kontekście dosłownym – zwrócenie uwagi na działania, które będą zapobiegać problemom zdrowotnym i utrzymają nas długo w dobrej formie. Jednocześnie hasło skłania do poszukiwania takich rozwiązań, które będą demokratyczne i dostępne dla wszystkich (np. w opozycji do obecnych kosztownych narzędzi).

Troska o planetę oraz klimat to jeden z filarów Gdynia Design Days. W tym kontekście, każdego roku, niezwykle istotnym zagadnieniem jest dla nas projektowanie w obiegu zamkniętym. Nie inaczej będzie podczas tej edycji, bo przecież uzdrowienia wciąż potrzebują modele gospodarcze.

Chcemy również, aby Gdynia-Zdrój stała się miejscem, w którym będzie można uzdrawiać relacje i nasze wyobrażenia na temat rzeczywistości wirtualnej oraz AI. Ostatnie miesiące to czas wzmożonej dyskusji na temat zagrożeń wynikających ze zbyt dużego zanurzenia w rzeczywistość wirtualną oraz robotyzację. Chcemy wierzyć, że istnieje możliwość uzdrowienia relacji między światem analogowym a cyfrowym, a media operujące na tych dwóch płaszczyznach to tak naprawdę jeden świat, w którym sztuczna inteligencja może uzupełniać pozacyfrowe doświadczenia.

Poprzez sentymentalne konotacje, odnoszące się do wspomnień na temat międzypokoleniowych wakacji to także wreszcie powrót do starych, dobrych praktyk i odkrywania na nowo tradycji, miejsce spotkania pokoleń i wymiany umiejętności. Sięganie po zapomniane rzemiosła, które dla naszych rodziców były oczywiste, jak: cerowanie, szycie, naprawianie. Te czynności nie tylko potrafią uzdrowić psychikę, ale też gospodarkę.

Takie będzie uzdrowisko 2.0, którym na dziewięć czerwcowych dni zostanie Gdynia. Na czas festiwalu na mapie Polski pojawi się nowe miejsce, Gdynia-Zdrój. To miejsce, w którym możemy zregenerować siebie jako jednostki, ale też społeczności oraz planetę.

 

Misja i wizja

Wierzymy, że projektowanie jest narzędziem zmiany. Chcemy inspirować do działania biznes, projektantów i naszych odbiorców w oparciu o projektowanie jako metodę skutecznego i zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy przekonani, że otwartość umysłu i uważne podejście może zaprowadzić nas do nowych rozwiązań, których dziś tak bardzo potrzebujemy.

Rada programowa

Zespół GDD

EWA CHUDECKA
Kierowniczka festiwalu
e.chudecka@ppnt.pl
58 880 82 33 

MARTYNA BŁASZCZYK
Kontakty z mediami
m.blaszczyk@ppnt.pl
58 880 82 16

ANIA ODRZYGÓŹDŹ
Koordynacja wydarzeń
a.odrzygozdz@ppnt.pl
58 880 82 18

TOMASZ KOŚMIDER
Promocja
t.kosmider@ppnt.pl
58 880 82 17

MARTYNA OLSZEWSKA
Produkcja 
m.olszewska@ppnt.pl
58 880 82 33 

ANETA LEHMANN
Program, Projekty unijne 
a.lehmann@ppnt.pl
58 880 82 18

KAROLINA CYGERT
Program, Projekty unijne 

KORNELIA HOLEKSA
k.holeksa@ppnt.pl

KAROLINA HONISZ
k.honisz@ppnt.pl

Poprzednie edycje