1 lipca 2022
Ujawniamy kolekcję MANUBA 2022!
Jaką rolę w przyszłości będzie pełnić projektowanie? Tego nie wiemy, ale tegoroczna kolekcja MANUBA to próba odpowiedzi oraz 3 propozycje alternatywnych wizji tego, co dopiero nadejdzie.
Igranie z ogniem, czyli przyszłość analogowa. To próba odpowiedzi na pytanie o to, jak będziemy funkcjonować w świecie, w którym dostęp do prądu to luksus. Glina szamotowa o taktylnych właściwościach oraz forma nagrzewająca się od ognia zachęcają do dotykania i budowania relacji z przedmiotem za pomocą innych zmysłów niż ten eksploatowany w obecnym świecie – wzroku. Projekt został wyposażony w nóżki, które można ustawić na świeczkach typu tealight. Daje wówczas ciepłe, punktowe światło.
projektantka: Anna Maria Wypiór
Rytualnik, czyli przyszłość hybrydowa. Obiekt służy do palenia np. szałwii, palo santo, czy kadzideł. Za pomocą wyciszających praktyk zwracamy się do wnętrza, a dzięki ukrytemu w obiekcie tagowi NFC, zwracamy się do zbiorowości, ponieważ ukryty w czip odsyła do wirtualnej społeczności. W świecie wirtualnym obiekt ujawnia swoją drugą, rozszerzoną funkcję, jaką jest dostęp do zebranych w trakcie badań artystyczno-projektowych danych o potencjalnych scenariuszach najbliższej przyszłości. Inwestując w ten obiekt, dołącza się do kolektywnego badania związanego z przenikaniem się świata analogowego i wirtualnego. Na platformie are.na znajduje się również instrukcja, jak zmienić funkcję swojego tagu w osobisty sekretnik.
projektant: Paweł Wilczurak
Fortunae, czyli przyszłość metafizyczna. Główną wartością i zarazem funkcją wazonu na jedną trzcinę jest piękno. Często otaczamy się przedmiotami, które wprawiają nas w dobry nastrój dzięki swojej harmonijnej formie i unikatowym cechom, a niekoniecznie swojej praktyczności. Taka jest rzeźba Fortunae, która została stworzona na bazie zaprojektowanego przez artystkę pierwowzoru. 30 obiektów zostało ręcznie uformowanych na wspólnym kopycie przez trzy osoby, dzięki czemu każdy z projektów jest unikatowy. Fortunae zaciera granice pomiędzy sztuką a projektowaniem i produkcją. To także próba postawienia tezy, że jednym z czekających na nas scenariuszy przyszłości jest ten, który sami sobie wymarzymy.
projektantka: Kamila Model
Każdy produkt powstał w krótkiej serii 30 sztuk, ręcznie. Kolekcja dostępna od 2 lipca. Można ją zakupić stacjonarnie oraz online: dniach 2 – 10 lipca w foyer Muzeum Miasta Gdyni (w godzinach otwarcia placówki) oraz w dniach 2 – 31 lipca w sklepie internetowym.