6 maja 2024
Konkurs kuratorski na projekt wystawy w Pawilonie Polskim na London Design Biennale 2025 | nabór zakończony
Instytut Adama Mickiewicza ogłasza konkurs na kuratorski projekt wystawy lub instalacji, która zostanie zaprezentowana w Pawilonie Polskim podczas London Design Biennale 2025. Po wielkim sukcesie z zeszłego roku, kiedy wystawa Poetics of Necessity otrzymała nagrodę główną, Instytut planuje powrócić do stolicy światowego designu. Prezentacja wyłonionej w drodze konkursu wystawy/instalacji na londyńskim Biennale odbędzie się w dniach 5-29 czerwca 2025 roku.
Temat piątej edycji londyńskiego Biennale brzmi Surface Reflections (Odbicia powierzchniowe) i stanowi próbę zbadania, w jaki sposób nasze myślenie kształtują jednocześnie przeżycia wewnętrzne i bodźce ze świata zewnętrznego. Dyrektorem artystycznym wybrano dr. Samuela Rossa, znanego brytyjskiego projektanta mody (współpracował z takimi firmami jak Apple, LVMH i Nike) oraz założyciela marki modowej
A-COLD-Wall, studia wzornictwa przemysłowego SR_A SR_A oraz programu Black British Artists Grants Programme.
Zgłaszany projekt powinien zawierać: koncepcję wystawy lub instalacji, pełny jej scenariusz wraz z wizualizacją lub szkicem oraz szacunkowy kosztorys produkcji projektu. Kurator projektu (w przypadku zespołu kuratorskiego przynajmniej jedna osoba) musi posiadać kompetencje zapewniające wysoki poziom prezentacji. Wymagana jest także dobra znajomość zagadnień współczesnego designu i architektury, w tym zjawisk zachodzących na jego międzynarodowej scenie, doświadczenie kuratorskie w organizowaniu wystaw z obszaru projektowania, architektury, mody, nowych mediów lub sztuk wizualnych (minimum dwie wystawy zagraniczne).
Koncepcja pawilonu powinna z jednej strony wyrażać oryginalne podejście do popularyzacji wiedzy o polskiej myśli projektowej, z drugiej zaś zachować spójność z charakterem i tematyką Biennale. Uwzględnienie w projekcie obu tych perspektyw będzie istotnym kryterium oceny prac konkursowych, której dokona międzynarodowe jury w składzie: Victoria Broackes (Dyrektorka London Design Biennale), Ivan Blasi (kurator nagrody im. Miesa van der Rohego), Anja Radović (Dyrektor Programowa Biennale Designu w Lublanie), Iwo Zmyślony (antropolog designu i wykładowca), Aleksandra Kędziorek (historyczka sztuki, kuratorka, redaktorka) i przedstawiciel Instytutu Adama Mickiewicza. Jury oceni również stopień interaktywności przedstawionej koncepcji.
W ubiegłych latach wspierani przez Instytut Adama Mickiewicza polscy kuratorzy odnieśli na Biennale znaczące sukcesy. Wystawa A Matter Of Things Małgorzaty Wesołowskiej z 2018 roku, oparta na subiektywnym wyborze obiektów znanych z historii ostatnich stu lat Polski, otrzymała wyróżnienie Honourable Mention. Ogromna popularność ekspozycji pt. Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni z 2021 roku, która pokazywała, jak tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody, zaowocowała wieloma kolejnymi odsłonami. Zaprezentowano ją na Biennale Designu w Lublanie, Triennale Architektury w Lizbonie, w krakowskim Muzeum Narodowym i w trakcie Vilnius Gallery Weekend. Już niebawem będzie można ją obejrzeć także w ramach nadchodzącej edycji festiwalu Gdynia Design Days.
Projekty konkursowe należy zgłaszać do 15 lipca 2024 roku, do godz. 16:00 w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza (ul. Mokotowska 25, 00-560 Warszawa). Pełne warunki i zasady uczestnictwa w konkursie zawarte są w Regulaminie Konkursu, który dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza tutaj. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem mailowym: konkursldb@iam.pl.
Organizator konkursu: Instytut Adama Mickiewicza
Partnerzy: Gdynia Design Days i Łódź Design Festival